Home AKTUALITET 66 milion vjet më parë, lindi njeriu në planet – Asteroidi që...

66 milion vjet më parë, lindi njeriu në planet – Asteroidi që ‘zhduku’ dinozaurët zbulohet se përmbante baktere

Asteroidi që bëri dinosaurët të zhdukeshin rreth 66 milion vjet më parë pothuajse mori tërë jetën në Tokë së bashku me të.

Ndikimi i asteroidit “Chicxulub” shkatërroi 76% të të gjitha specieve dhe pothuajse të gjithë bimësinë e planetit. Për shkak se pluhuri rrethoi atmosferën dhe bllokoi diellin, fotosinteza u ngadalësua dhe fitoplanktoni në oqeane ndaloi prodhimin e oksigjenit.

Ishte e errët, jashtëzakonisht e nxehtë në kraterin e lënë nga asteroidi dhe jashtëzakonisht ftohtë kudo tjetër – kushte që e bënë të pamundur që shumica e jetës të lulëzonte.

Por në ditët, javë dhe dekada pas ngjarjes katastrofike, mikrobakteret u përfshinë përsëri në krater.

“Ne po flasim për organizmat që shërohen brenda ditësh deri në dekada,” tha Timothy Braloëer, profesor i gjeoshkencave në Universitetin Shtetëror të Pensilvanisë. “Nga një këndvështrim gjeologjik, ai zbulim është mjaft i rëndësishëm.”

Miliona vjet pas goditjes së asteroidit, gjeologët shpuan në unazën kulmore të asteroidit – qendra e kraterit – dhe bazuar në biomarkët e lënë pas mikrobakterieve miliona vjet më parë, ata thurin së bashku një afat kohor se si u kthye jeta pas asteroidit hit.

Një cunami gjigant depozitoi bakteret e para

Bakteret janë disa nga organizmat më elastikë në Tokë. Ato janë gjetur të vendosura brenda akullit, në shpella të thella nëntokësore dhe të fshehura brenda burimeve të nxehta.

Kështu që nuk është çudi që ata ishin në gjendje të mbijetojnë në kraterin Chicxulub, të varrosur në Gadishullin Yucatan të Meksikës. Çfarë është më e rrallë, tha Braloëer, është se sa shpejt mikrobët ishin në gjendje të ktheheshin.

Pasi asteroidi goditi Tokën rreth 66 milion vjet më parë, shkaktoi një tsunami masiv, i cili mendohet të jetë i gjatë 300 metra, që depozitoi sedimentin në asteroid.

Midis asaj sedimenti ishte cianobakteret, mikroorganizmat e aftë për fotosintezën dhe një lojtar i rëndësishëm në ciklin e azotit. Të dhënat gjeologjike tregojnë se këto mikrobe u depozituan menjëherë pas formimit të kraterit.

“Në thelb të mbijetuarit e parë, banorët e parë të kraterit, ishin mikrobet,” tha Braloëer.

Komunitetet mikrobakteriale në krater mbetën në “gjendje të vazhdueshme të fluksit dinamik” në miliona vjet që pasuan, shkruajnë autorët.

Përfundimisht, pasi pluhuri që vinte në diell u qetësua, fitoplanktoni u shërua me shpejtësi dhe filloi të fotosintezojë dhe prodhojë më shumë oksigjen, kryesisht për ringjalljen e bimëve tokësore. “Mikrobet hapën rrugën për nivelet më të larta të jetës”, tha Braloëer.

Kliti Grice, bashkëautor letre dhe drejtor i Qendrës Gjeokimisë Organike dhe Izotope të Australisë Perëndimore Australiane, e quajti aktivitetin në krater “sakatim mikrobesh post-apokaliptike”. “Zhvillimi dhe produktiviteti i fitoplanktonit u shoqërua me tranzicione të mëdha në furnizimin me lëndë ushqyese dhe oksigjen që formësuan rimëkëmbjen e jetës mikrobike,” tha Grice, një profesor i Universitetit Curtin. “Kishte shumë gjëra që po ndodhnin në një kornizë kaq të shkurtër kohor./Scan tv